SchoolSoft

Ansökan till höstens kurser är öppen

februari 1, 2018 | aktuellt

Välkommen att skicka in din ansökan till Allmän kurs och kurser i Svenska som andra språk innan den 1 maj och till Kulturparaplyet innan den 20 april. Distanskursen Ett skrivande rum kan du söka fram till den 18 maj. 

  • Allmän kurs – behörighetsgivande

Behörighetsgivande kurser / Allmän kurser är till för dig som inte har gått klart grundskolan eller gymnasieskolan. Allmän kurs är ett alternativ till gymnasieskola och komvux och är till för dig som vill förbereda dig för att söka vidare till högskola, universitet eller yrkeshögskola.

  • Svenska som andra språks kurser

Ettåriga heltidskurser på grundläggande nivå för dig som vill studera mer svenska och ta ett steg ut i det svenska samhället eller studera vidare.

kurs på grundläggande nivå för dig som vill studera mer svenska och ta ett steg ut i det svenska samhället eller studera vidare

  • Kulturparaplyet – Profilkurser

Kulturparaplyet – en arena för berättande och gestaltning, där vi samlar våra profilkurser. Kursdeltagarna i Filmlinjen, Skrivarlinjen och Sång- och Teaterlinjen möts och arbetar tillsammans i korta projekt.