Är du fascinerad av verkliga berättelser? Tycker du om att fota och filma och vill lära dig om dokumentärfilm?

Oavsett bakgrund och erfarenhet är du välkommen att söka hos oss. Du behöver inte ha gjort film tidigare. Det viktigaste är att du vill ägna dig helhjärtat åt att utforska den kraft som en bra dokumentär har.

Genom ett år av praktiska övningar och egna projekt utforskar du dokumentärt berättande med olika konstnärliga uttryck.

Du får lära dig hantera professionell filmutrustning från grunden, få tillgång till studio i våra nya och fräscha lokaler, och testa på att regissera skådespelare. Du jobbar i en miljö med andra kreativa kurser på skolan som teaterlinjen, filmlinjen och skrivarlinjen. Efter grundkursen kan du fördjupa dig i ett projektår.

Ansök till ht 2024.

Läs om Dokumentärfilmslinjen.

Skrivet 2024-05-07
Gå tillbaka