SchoolSoft

Förenade förorter – årets Vägvisare

mars 31, 2019 | aktuellt

Nyhet! Sundbybergs folkhögskola delar ut stipendium till årets Vägvisare. Priset går till Förenade förorter.
Motivering: ”Det här stipendiet tilldelas Förenade förorter, för ert positiva engagemang i vårt lokalområde. Ni fungerar som en kulturell
plattform, där ni med hjälp av konst & poesi har uppmärksammat sociala problem i förorten och skapat en plats för unga poeter där de gett utlopp för sina tankar och känslor. Ni fungerar som vägvisare i förorterna genom att skapa trygga och trivsamma miljöer för ungdomar där de utvecklar sina kreativa egenskaper och får ta plats med sin konst. Ni stödjer även ungdomar att få kunskap om social mobilisering och låter de själva leda sina projekt. Vi vill uppmärksamma och tacka er för er viktiga insats och önska er lycka till med det ni företar er i framtiden. Vi överräcker härmed ett stipendium på 3000 kronor.
Tack, ni gör skillnad!”
@forenadefororter @sundbybergsfolkhogskola