SchoolSoft

Skriva på heltid? Fåtal platser kvar på Skrivarlinjen

augusti 22, 2018 | aktuellt

Välkommen med din ansökan. http://sundbybergsfolkhogskola.se/vara-kurser/kulturparaplyet/skrivarlinje/

Skrivarlinjen är en utbildning i skönlitterärt skrivande.

Höstterminen är en grundkurs där du studerar poesi, novell, dramatik och roman. Du gör skrivövningar, från snabba och intuitiva till långa och analytiska. Vårterminen är en fördjupning då du skriver en diktsamling, en novellsamling, en pjäs eller en roman.

Under läsåret får du möjlighet att bekanta dig och fördjupa dig inom olika skönlitterära genrer via läsning av samtida såväl som klassiska verk. Textsamtal och handledning sker kontinuerligt under hela läsåret.

Under våren sker fördjupningen efter kursdeltagarnas önskemål. Skrivarkursen avslutas med ett gemensamt bokprojekt.

Välkommen!

Alva Uddenberg, skrivarlärare och Tone Schunnesson, författare, vikarie läsåret 2018/2019 på Skrivarlinjen.