SchoolSoft

Varmt välkommen med din ansökan!

april 4, 2020 | aktuellt

Vi bedriver i nuläget alla våra kurser som distansstudier. Till hösten räknar vi med att kurserna startar som vanligt. Välkommen med din ansökan.

ALLMÄN KURS – BEHÖRIGHETSGIVANDE

Allmän kurs är ett alternativ till gymnasieskola och komvux och är till för dig som vill förbereda dig för att söka vidare till högskola, universitet eller yrkeshögskola. Allmän fortsättning, Samhälle och psykologi, Samhälle med global inriktning

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

Kurserna är för dig som kan lite svenska men behöver lära dig mer för att komma framåt med studier i Sverige. Kurserna passar när man är på B, C eller D nivå i SFI. Vårdbiträde, Barnomsorg, Upptäck Sverige, Mer svenska, SAS Grund

ESTETISKA KURSER

Kulturparaplyet – en arena för berättande och gestaltning, där vi samlar våra estetiska profilkurser. Sång och teaterlinje, Skrivarlinje, Postproduktion för tv och film – distans, Ett skrivande rum – distans

Kurstider

Höstterminen 24/8 – 18/12 2020

Vårterminen 4/1 – 4/6 2021

Alla kurser är csn berättigade

Länk till vårt kursutbud,  http://sundbybergsfolkhogskola.se/vara-kurser/